Zlokalizowaliśmy pola bitewne – zakończył się RO19

Zlokalizowaliśmy pola bitewne – zakończył się RO19

850 harcerzy i harcerek na placu apelowym, prawie 1000 kilometrów przebytych pieszo, kajakiem, rowerem i koleją, 9 rajdowych tras i 7 zlokalizowanych pól bitewnych wojny polsko-bolszewickiej; to rezultaty Rajdu Odkrywców 2019, który zakończył się w poniedziałek w Łukowie.
Odkrywców na Podlasiu Południowym czekało trudne i wymagające zadanie – zlokalizować realne miejsca bitew i potyczek wojny 1920 roku. Korzystali ze starych map i dzienników, rozmawiali z miejscową ludnością, przeglądali księgi parafialne, a wszystko po to, by odnaleźć to, co w historii najciekawsze – prawdę. Przemierzając szlaki trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, odkrywali historię tych terenów oraz kulturę dwudziestolecia międzywojennego. Po zakończonej sukcesem misji umieszczali na terenie dawnego pola walki kapsułę czasu i skrytkę zarejestrowaną w serwisie Geocaching.
W przeddzień końca rajdu uczestnicy wszystkich tras spotkali się w Łukowie, aby wspólnie wymienić się doświadczeniami oraz podsumować wydarzenia minionego tygodnia. Apel finałowy odbył się na stadionie ŁKS Orlęta Łuków. Następnie Odkrywcy przeszli do parku miejskiego na koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach” i program Nocy Podlaskiej.
Rajd Odkrywców 2020 odbędzie się na Mazowszu w terminie od 28 czerwca do 4 lipca 2020 roku. Uczestnicy staną do finałowego apelu 3 lipca w Ciechanowie.
Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych.