Trasa 7

Trasa mińska
Pion metodyczny: harcerze/harcerze starsi
Poziom trudności: 2/4

Józefa Piłsudskiego i jego wiernej Kasztanki nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednak mało kto wie, że Kasztanka spoczęła właśnie w Mińsku Mazowieckim, który odwiedzą nasi uczestnicy. Poznają tam dzieje dwóch Dywizji Piechoty dowodzonych przez generała Konarzewskiego i Junga, które brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej i wsławiły się licznymi zwycięstwami podczas kontruderzenia znad Wieprza w sierpniu 1920 roku, po wygranej Bitwie Warszawskiej. Choć obie dywizje składały się w większości z piechoty, to tempo odbijania polskich ziem z rąk bolszewików zdumiałoby niejeden pułk kawalerii. Harcerze na trasie nie przejdą trasy całego kontruderzenia wojsk polskich, a skupią się na potyczkach stoczonych na terenach Mazowsza.

Marszruta:

2 lipca: Kołbiel