Trasa VIII – Rodu Wejherów

Jak wyglądałoby majątki i kościoły w Bukowinie, Łebie, Bożepolu Wielkim i Pucku gdyby nie ich związek z rodem Wejherów? Czy powstałby XV-wieczny zamek położony nad brzegiem jeziora Sarbsko? Ile jeszcze śladów tego zacnego rodu napotkamy na pomorskich szlakach? Tych i wielu innych dóbr ziemi lęborsko-bytowskiej nie byłoby, gdyby w 1373 roku Dietrich Weiher nie otrzymał ich w lenno. Zarówno on jak i jego potomkowie silnie rozwijali i dbali o posiadane tereny, a skutki ich działań możemy podziwiać po dziś dzień. Nie brak ich także w stolicy Kaszub, mieście z nazwy wprost kojarzącym się z rodem – Wejherowie. A skoro już o nim mowa… czeka na nas choćby  Kalwaria Wejherowska ufundowana (jakże by inaczej!) przez wojewodę Wejhera, a także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Trasa przeznaczona dla harcerzy oraz harcerzy starszych.

Przednocleg: Łeba
Dzień 1: Łeba – Nowęcin – Rąbka  – Łeba
Dzień 2: Łeba – Lębork (odcinek kolejowy) – Bożepole Wielkie (16 km)
Dzień 3: Bożepole Wielkie – Kębłowo – Gościcino – Wejherowo (20 km)