Trasa II – Paula Nipkowa

Zapatrzeni w Nipkowa tak, jak w kolorowy telewizor podczas najnowszej kreskówki (którą w takiej formie oglądamy także dzięki wspomnianemu już Kaszubowi) będziemy podążać śladami jego młodości. Być może wejherowskie Męskie Gimnazjum Królewskie (obecnie I LO im. Króla Jana III Sobieskiego kontynuujące tradycje dawnej szkoły), w którym Paul zaczął pracę nad swym wynalazkiem, natchnie nas do zabawy nauką. Kto wie jaki wpływ na nasze działania będzie miała wizyta w gabinecie Nipkowa mieszczącym się na trzecim piętrze Muzeum Archeologicznego w Lęborku. Przebywając nad Łebą poznamy nie tylko zasadę działania jego tarczy, ale także policzymy baszty świetnie zachowanych murów obronnych i zwiedzimy siedzibę pierwszego krzyżackiego wójta Lęborka (Zamek Krzyżacki). Rajdowe wędrówki ścieżkami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego ukażą niezwykłe walory przyrodnicze tego terenu, ale również zapewnią  spotkanie z kaszubską kulturą. Spływ kajakowy wykonamy wodami Jezior Raduńskich.

Trasa przeznaczona dla harcerzy starszych.

Przednocleg: Stężyca
Dzień 1: Stężyca – Chmielno (odcinek kajakowy) – Garcz – Kożyczkowo – Mirachowo  (10 km)
Dzień 2: Mirachowo – Kamienna Góra – Linia (10 km)
Dzień 3: Linia – Dziechno – Lębork (18 km)