Trasa III – Jana III Sobieskiego

W poszukiwaniu śladów iście królewskich wyruszymy na Kociewie. Powiaty starogardzki i tczewski staną się areną poznania kultury regionu etnicznego, o którym do tej pory słyszało niewielu. Czym wyróżnia się kociewski haft i co charakterystycznego jest w ich gwarze? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w czasie wędrówki biegnącej przez byłe opactwo cystersów – Pelplin. A może nie do końca wędrówki… Malownicze krajobrazy obu brzegów Wierzycy podziwiać będziemy tak, jak 340 lat temu Jan III Sobieski, kiedy to  król wraz z Marysieńką poświęcili cały dzień (aż do północy!) by pokonać nurt rzeki i stanąć na obecnej „Przystani Sobieskiego”. Ponoć panoramę Zamku w Gniewie, nazywanego Kazimierzem Północy, najlepiej oglądać jest z perspektywy rzeki, chwilowo zarzucając nawet pracę wioseł i pozwalając kajakom dryfować swobodnie. W ciągu niespełna 5 rajdowych dni dzięki przejazdom kolejowym odwiedzimy oddalone od siebie, a będące miejscami częstych odwiedzin Króla – Pelplin, Gniew, Malbork i Gdańsk.

Trasa przeznaczona dla harcerzy oraz harcerzy starszych.

Przednocleg: Pelplin
Dzień 1: Pelplin – Morzeszczyn (odcinek kolejowy) – Brody – Gniew (odcinek kajakowy) (9 km)
Dzień 2: Gniew – Korzeniewo –  Kwidzyn (18 km)
Dzień 3:  Kwidzyn – Sztum (odcinek kolejowy) – Malbork (odcinek kolejowy)