18 sierpnia 2017

Trasa X – Doroty z Mątowów

Zwiedzając Pomorze pod opieką jej patronki błogosławionej Doroty żadne przeciwności losu nie straszne. Okazją do sprawdzenia tego przekonania będzie trasa wiodąca przez Kwidzyn, Malbork i Tczew. To w Kwidzynie dowiemy się co znaczy, że nasza bohaterka była rekluzą, a w Mątowach Wielkich, miejscu urodzenia, poznamy jej wcale nieoczywisty żywot. Będąc w centrum niegdysiejszego państwa krzyżackiego zwiedzimy aż trzy krzyżackie zamki: w starym, biskupim Kwidzynie, Sztumie – mieście położonym w przesmyku między dwoma rynnowymi jeziorami (Sztumskim i Barlewickim) oraz siedzibie wielkich mistrzów – Malborku. W Tczewie natomiast oddamy się sztuce kociewskiej. Poznamy tajniki haftu regionalnego i wzornictwa porcelany. Wszak Tczew to najliczniejsze miasto na Kociewiu, regionie etniczno- kulturowym na Pomorzu Gdańskim. Gdy zabraknie już nici do haftów i farb na porcelanę, udamy się do Muzeum Wisły by jeszcze lepiej poznać Królową Polskich Rzek.

Trasa przeznaczona dla wędrowników.

Przednocleg: Kwidzyn
Dzień 1: Kwidzyn – Mątki – Sztum (25 km)
Dzień 2: Sztum – Malbork (15 km)
Dzień 3: Malbork – Mątowy Wielkie (15 km)