Programowy Ruch Odkrywców to najmłodszy ruch programowo-metodyczny w ZHP. Szczyt PRO zgromadził harcerzy i instruktorów z całej Polski: Zgierz, Rzeszów, Elbląg, Piekary Śląskie… Uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o zasadach uczestnictwa w Ruchu, poznać się ze sobą i wziąć udział w grze kulturoznawczej w Muzeum Polin.

Dyskutowali o postawach instruktorskich i możliwych zmianach w Prawie Harcerskim z Naczelnik ZHP – hm. Małgorzatą Sinicą. Wyniki badań przeprowadzone przez Harcerski Instytut Badawczy wzbudzały wiele emocji i pytań, nieraz bardzo trudnych.

Dla kierowników rajdowych ekspedycji to czas wytężonej pracy. Są efekty. Rajdowe ekspedycje kuszą. Godziny szperania w bibliotekach, wyjazdów do ziemi kłodzkiej i rozmów telefonicznych przekładają się na ciekawe pytania: Dlaczego opuścił swoje ukochane miasto? Czy w tej sprawie niektórych faktów nie ujawniono specjalnie? Jakie dokumenty próbowano ukryć w tej twierdzy? Czy jest możliwe, że ta postać była autentyczna?

„…No a teraz oni chcą na rajd. I się trochę boczą, bo jedna drużyna pojedzie, ale druga ma w tym czasie zaplanowany obóz i nie da rady. Obiecaliśmy sobie, że na przyszły rok – to już na pewno” – powiedziała nam przez telefon zaprzyjaźniona druhna.

A Wy? Będziecie?