20 maja 2017

FAQ

Rajd Odkrywców to odkrywanie zagadek, rozmowy z ciekawymi ludźmi, górskie i leśne wędrówki, spotkania z harcerzami z całej Polski, pomysły na ciekawe zajęcia, które można realizować z drużyną przez cały rok. Aby wyśmienicie poradzić sobie na rajdzie nie jest potrzebna żadna wiedza – tylko chęć przeżycia przygody.

Rajd to nie egzamin. To miejsce, w którym można zainspirować się do pracy z drużyną. To miejsce, gdzie stawiamy na współpracę. To czas, kiedy możemy po harcersku zmierzyć się ze sobą. Jeśli nie tu stawać się lepszą drużyną i instruktorem, to gdzie?

Jeśli jesteś drużynowym jednostki otwartej jednocześnie dla zuchów i wędrowników to faktycznie może być to spore utrudnienie. Jeśli jednak większość twoich harcerzy to osoby z sąsiadujących ze sobą pionów metodycznych – to jesteśmy na ciebie gotowi. Część naszych tras skonstruowana jest właśnie dla nich.

Zdajemy sobie sprawę, że:

• część drużyn harcerskich ma kadrę w wieku starszoharcerskim;
  • część członków drużyn harcerskich przechodzi tuż po obozie do drużyn starszoharcerskich;
  • ambitne drużyny harcerskie są w stanie poradzić sobie z wieloma zadaniami na zbliżonym poziomie jak drużyny starszoharcerskie o krótkim stażu;
  • część drużyn pracuje wielopoziomowo.

To właśnie dla nich utworzyliśmy trasy harcersko/starszoharcerskie lub starszoharcersko/wędrownicze.

Program każdej z tras dostosowany jest do odpowiedniej grupy metodycznej ZHP. W tym roku – po raz pierwszy – mamy także trasę zuchową. Wychodzimy także naprzeciw drużynom wielopoziomowym dedykując im trasy harcersko/starszoharcerskie lub starszoharcersko/wędrownicze. W razie wszelkich wątpliwości kadra poszczególnych ekspedycji służy pomocą w myśl zasady: „Jesteśmy tu dla Was”.

Tak się nieszczęśliwie składa, że każdy wakacyjny termin rajdu obarczony jest ryzykiem, że któreś z harcerskich środowisk planuje właśnie obóz. Rajd Odkrywców zawsze będzie odbywał się na początku lipca. Warto pokusić się o połączenie rajdu z obozem. Rajd może być dobrym pomysłem na integrację drużyny przed obozem hufca, ciekawym urozmaiceniem formy programowej lub pokazaniem miejsc innych niż te, na które tradycyjnie jeździcie swoim środowiskiem. To także niebanalny pomysł na pracę ze swoją drużynową, szczepową lub hufcową kadrą.

Wręcz przeciwnie! Najcięższy orzech do zgryzienia, czyli zgłoszenie wypoczynku do kuratorium oświaty to my zrobimy za Ciebie. Masz jednak taką możliwość, aby zrobić to sam. Pozostaje tylko pamiętać o pisemnej zgodzie komendanta hufca na udział patrolu w rajdzie, zebrać wypełnione karty kwalifikacyjne niepełnoletnich członków patrolu zgodne z wzorem, który pojawi się na stronie rajdu a także mieć swoje zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Nie zapomnij opiekunie o potwierdzeniu twoich uprawnień (np. zaświadczenie z kursu wychowawcy kolonijnego), oraz aby skany wszystkich tych dokumentów wysłać do 2 czerwca na adres e-mail: rajdodkrywcow@zhp.pl, zaś wersję papierową do 9 czerwca na adres:

• Główna Kwatera ZHP, ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa, dopisek: Rajd Odkrywców 2017.

Oczywiście! Rajd Odkrywców to nie zamknięta impreza tylko dla Drużyn Odkrywców. Co więcej – do udziału w rajdzie zapraszamy również patrole reprezentujące jednostki harcerskie wszystkich organizacji harcerskich, szkoły, szkolne kluby, koła zainteresowań, parafie i grupy parafialne, koła PTTK, kluby turystyczne oraz inne organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Jedyną możliwością, aby osoba, która zrezygnowała z uczestnictwa otrzymała zwrot wpisowego, jest znalezienie kogoś na swoje miejsce. Wszelkie zmiany osobowe w formularzu zgłoszeniowym można nanosić do końca zgłoszeń (czyli do 31 maja 2017 r.) Po tym terminie zmiana składu patrolu wymaga zgody komendanta Rajdu Odkrywców 2017. Aby ją otrzymać wystarczy napisać na adres e-mail: rajdodkrywcow@zhp.pl, a następnie po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi – dosłać kartę kwalifikacyjną dodanej osoby.

Tak, jak najbardziej – na plecach uczestników. Nasz krótki, pięciodniowy rajd nie wymaga wielu bagaży. Aura sprzyja, posiłki dowozimy na miejsce, zapewniamy materiały programowe.
Jeśli zastanawiasz się, jak poradzi sobie twój patrol zadbaj lepiej o to, by nauczyć ich poprawnego pakowania plecaka lub zorganizuj krótkie wyjście w teren z plecakiem jeszcze przez rajdem.