Nie, na te dwie imprezy, odbywające się jedna po drugiej, obowiązują oddzielne zgłoszenia. Można uczestniczyć w Rajdzie Odkrywców, nie jadą na Zlot. Można tez połączyć te dwa wydarzenia i przeżyć 16 dni harcerskiej przygody na Pomorzu.
Jest to finał Rajdu Odkrywców. Rozpoczyna się oficjalnie apelem finałowym, w czasie którego dokonuje się krótkiego podsumowania tras. Wtedy również do Programowego Ruchu Odkrywców przyjęte zostają drużyny spełniające warunki i otrzymują miano Drużyny Odkrywców. Po apelu na uczestników Rajdu czeka masa atrakcji, w tym koncert, pokaz reportaży wszystkich tras oraz inne formy pozwalające spędzić czas wspólnie z innymi uczestnikami rajdu.
Rajd to nie egzamin. To miejsce, w którym można zainspirować się do pracy z drużyną. To miejsce, gdzie stawiamy na współpracę. To czas, kiedy możemy po harcersku zmierzyć się ze sobą. Jeśli nie tu stawać się lepszą drużyną i instruktorem, to gdzie?
Większość naszych tras jest przystosowana dla kilku pionów metodycznych, więc nie powinno być problemu z doborem trasy adekwatnej do drużyny wielopoziomowej. Zdajemy sobie sprawę, że:
• część drużyn ma kadrę w wieku wędrowniczym;
• część członków drużyn np. harcerskich przechodzi tuż po obozie do drużyn starszoharcerskich;
• ambitne drużyny harcerskie są w stanie poradzić sobie z wieloma zadaniami na zbliżonym poziomie jak drużyny starszoharcerskie, podobnie ze starszoharcerskimi i wędrowniczymi;
• część drużyn pracuje wielopoziomowo.

Z tego powodu, zadbaliśmy by na trasach bez problemu odnalazły się sąsiadujące ze sobą piony metodyczne.
Program każdej z tras jest przygotowywany dla odpowiednich grup wiekowych, dzięki czemu zadania dla uczestników będą wymagające, a ich realizacja satysfakcjonująca. Po raz kolejny rusza też trasa zuchowa, specjalnie przystosowana dla najmłodszych harcerzy. W razie wszelkich wątpliwości kadra poszczególnych ekspedycji służy pomocą w myśl zasady: „Jesteśmy tu dla Was”.
Oczywiście! Rajd Odkrywców jest imprezą otwartą dla wszystkich - do udziału w rajdzie zapraszamy patrole reprezentujące jednostki wszystkich organizacji harcerskich i skautowych, szkoły, szkolne kluby, koła zainteresowań, parafie i grupy parafialne, koła PTTK, kluby turystyczne oraz inne organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.
Opiekun patrolu to osoba pełnoletnia posiadająca odpowiednia uprawnienia dla opiekunów kolonijnych, czyli posiadany stopień instruktorski co najmniej przewodnika lub ukończony kurs wychowawców kolonijnych. Patrolowy to osoba reprezentująca patrol w trakcie ekspedycji. Opiekun może być patrolowym, ale nie musi nim być.
Opiekun patrolu:
• odpowiada za niepełnoletnich członków patrolu oraz posiada ich wypełnione karty uczestnika rajdu
• musi mieć odpowiednie uprawnienia wychowawców kolonijnych, w postaci stopnia instruktorskiego lub ukończonego kursu wychowawców kolonijnych,
• musi mieć zaświadczenie o karalności z Krajowego Rejestru Karnego.
Resztę formalności, w tym zgłoszenie wypoczynku do kuratorium oświaty, załatwiamy my. Oczywiście, istnieje możliwość, żeby załatwiać wszelkie formalności samemu, bez naszego wpływu. W tym wypadku, prosimy o kontakt.
Jedyną możliwością, aby osoba, która zrezygnowała z uczestnictwa otrzymała zwrot wpisowego, jest znalezienie kogoś na swoje miejsce. Wszelkie zmiany osobowe w formularzu zgłoszeniowym można nanosić do końca zgłoszeń (czyli do 31 maja 2018 r.) Po tym terminie zmiana składu patrolu wymaga zgody komendanta Rajdu Odkrywców 2018. Aby ją otrzymać wystarczy napisać na adres e-mail: rajdodkrywcow@zhp.pl, a następnie po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi – dosłać kartę kwalifikacyjną dodanej osoby.
Nasz krótki, pięciodniowy rajd nie wymaga wielu bagaży. Aura sprzyja, posiłki dowozimy na miejsce, zapewniamy materiały programowe. Są dwa wyjątki od tej zasady – na odcinku kajakowym bagaże uczestników zostaną przetransportowane z początku odcinka na jego koniec, oraz każdego na trasie rowerowej bagaże są zabierane od uczestników, aby nie przeszkadzały w jeździe na rowerze. Jeśli zastanawiasz się, jak poradzi sobie twój patrol zadbaj o wspólną naukę poprawnego pakowania plecaka lub zorganizuj krótkie wyjście w teren z plecakiem jeszcze przez rajdem.
Prosimy o podział bagaży na zlotowe i rajdowe. Bagaże zlotowe można zostawić w miejscu przednoclegu i zostaną przewiezione do Pucka, skąd można je odebrać w dniu finału rajdu i przetransportować na miejsce Zlotu. Bagaże rajdowe, czyli te, które przydadzą się w trakcie wędrówek, bierzemy ze sobą
Obowiązkowo: Plecak, śpiwór, karimata, obuwie zamienne, nakrycie głowy (w razie grzejącego słońca), płaszcz przeciwdeszczowy, ubrania, mundur, bielizna, przybory toaletowe, ręcznik, menażka, niezbędnik, dobry humor. Jako patrol pamiętajcie też o jedzeniu i piciu na śniadania i kolacje, oraz o wodzie, która się przyda w trakcie wędrówki. Należy także zabrać apteczkę pierwszej pomocy, kompas lub busolę, proporzec drużyny lub zastępu (patrole harcerskie) lub inny czytelny znak rozpoznawczy (pozostałe patrole), co najmniej dwie kamizelki odblaskowe, latarkę.
Nie, ale zachęcamy do skorzystania z niej. Pozwoli to na wzięcie udziału w zajęciach integracyjnych, wprowadzenie do tematyki trasy, wypoczęcie przed wędrówką, aby rano dziarsko ruszyć na szlak.
Najłatwiej napisać do nas na adres email rajdodkrywcow@zhp.pl