Po wizycie w Auli Leopoldina, w głowach młodych odkrywców zrodziło się wiele pytań. Na większość z nich mogli uzyskać odpowiedź podczas spotkania z dziennikarzem śledczym “Gazety Wyborczej” Marcinem Rybakiem. Ten wyjątkowy gość podzielił się swoją wiedzą z długoletnich poszukiwań przyczyn kradzieży obrazów olejnych z najpiękniejszej i najbardziej prestiżowej sali Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzień drugi okazał się dla ekspedycji zuchowej sprawdzianem siły i zręczności. Aby być jak Waleska – bohaterka kłodzkiej legendy, zuchy musiały zmierzyć się z takimi zadaniami jak strzelanie z łuku, wyścigi konne czy odnalezienie magicznych podków. Okazją do odkrycia kłodzkich ciekawostek był quest miejski przygotowany przez organizatorów tej ekspedycji. Po południu zuchy wzięły udział w Teatrze Legend, prezentując na scenie Kłodzkiego Centrum Kultury inscenizacje swoich lokalnych legend. Młodzi artyści zrealizowali w ten sposób jedno z zadań przybliżające ich do zdobycia zuchowej sprawności zespołowej “Odkrywca Legend”.